GY LTJUK MI : Gondolatok a nk s frfiak eltt ll megatrendekrl |
Gondolatok a nk s frfiak eltt ll megatrendekrl
Huszrn Jlia 2004.06.09. 14:31
Ezt a tmt nem lehet elgg tlbeszlni. Ez a viszonyrendszer mindent tsz. Ott van a csaldokban, a munkahelyeken, a legintimebb prkapcsolatokban, s ott van a trsadalom egszben, ott van a mltunkban s a jvnkben.
Huszrn Jlia
Gondolatok a nk s frfiak eltt ll megatrendekrl
Ezt a tmt nem lehet elgg tlbeszlni. Ez a viszonyrendszer mindent tsz. Ott van a csaldokban, a munkahelyeken, a legintimebb prkapcsolatokban, s ott van a trsadalom egszben, ott van a mltunkban s a jvnkben.
A nemek eslyegyenltlensge a trsadalom betegsge, ami vezredek ta ksr bennnket. Mirt betegsg ez? Mert az emberisg egyik felt szakadatlanul, nagyon vltozatos formban, de alrendelt llapotban tartotta s a ffolyamatok irnytsbl nagyrszt kizrta. A trsadalom lzmrje pontosan jelzi, hogy hol tart a trsadalom abban a folyamatban, amelyben ennek a betegsgnek a kihordsra vllalkozott.
Ez a betegsg nem magtl gygyul, l trsadalmi anyagon valsul meg, napi trtnsei befolysoljk mindennapi letnket, jelennkrl, jvnkrl alkotott felfogsunkat, trsadalmi kzrzetnket.
A folyamatrl szeretnk beszlni, ami az albbi krdst jrja krl.
- Hova jutottunk ennek a betegsgnek a gygyulsban s gygytsban?
- Hogyan sikerlt ez eddig, hova szeretnnk eljutni, mi az aktulis helyzet s tennival?
Nem nehz beltni azt, hogy a nk felszabadtst nem a feminista mozgalmak megjelense, hanem a technika fejldse mozgatta elre. A feminizmus termszetesen nagy szerepet jtszott, de a XIX. szzad gpei tettk lehetv s szksgess a nk munkba lltst, mint ahogy ma az informatikai forradalom is nagy mrtkben kihat a nemek viszonyra, a nknek az informatika vilgban elfoglalt helyre.
Nzzk a trendeket:
A feminizmusnak eddig trtnelmileg 3 hullma volt.
Az els hullm az 1880-as vek kzeptl a XX. sz. elejn a nk vlasztjognak kivvsval nagyjbl lecsillapodott.
A msodik nagy hullm az 1960-as vektl indult, amikor a nk tmegesen belptek a munkaerpiacra. A harc a gazdasgi s szocilis egyenlsgrt indult, de ekkor lptek fel a szuvern szletsszablyozsrt, a leglis abortuszrt is.
.
A feminizmus harmadik hullma - amit most lnk t - mr szembenz azokkal a negatv hatsokkal, amelyek a nk felszabadtst ksrtk.
Fbb gondok
-Nem szletik elg gyerek mg a reprodukcihoz sem.
-A nk kijhettek a konyhbl, de a csaldok nem ersdtek meg, az ifjsg nem r el szocializcis sikereket.
-A nk kezbe mostmr nem csak a csald, hanem az egsz trsadalom teszi le az tkeztets, nevels, gygyts, ruhzatkszts, takarts, knyvels, adminisztrci terheit, de most mr specializldva, elidegentve, rszeire hasogatva, brmunkban vgezhettk a nk ugyanazt, ami munka utn legtbbjt mg otthon is megvrja.
- A ni sajt jvdelem, az nll ni egzisztencia, a magasabb iskolzottsg lerombolta a frfiak tradicionlis felelssg rzett, a modern trsadalomban a csonka csaldok vltak „szablyszerekk”.
A gazdasgi s llektani fggetlensg azt eredmnyezte, hogy a nk a gyermekvllalsi projektjkhz sem kapjk meg a megfelel csaldi krnyezetet.
- Cl volt a nk rszvtele a kzletben s a politikai dntshozatalban. Itt van nmi elremozduls, de ezek mgtt gyakran kimutathat a „nagy sztbomls”, a csaldi, prkapcsolati, szl-gyermek kztti dezintegrci kvetkezmnyei.
- A fejlett nyugati trsadalmak feministi ma egyrszt a nkrl kialaktott eltletes sablonok ellen, msrszt a harmadik vilg egzotikus borzasztsgai ellen kzdenek. Az utbbi el fog tnni a vilg egysgeslse kapcsn.
sszegezve a mai feminizmus helyzett:
A feminizmus trtnelmileg indokoltan jtt ltre s pozitv szerepet tlttt be, de a nk trsadalmi felemelkedsnek alapjt mindig a mlyben lejtszd trsadalmi s kulturlis vltozsok idztk el. (Ma mr a legfejletlenebb, ezen a tren elmaradott orszgokban is gyakran tbb az iskolzottak kztt a nk arnya, mint a frfiak.)
- Ma mr egy modern nmozgalom csak akkor kpes eredmnyt elrni, ha nem klnti el magt a trsadalom egyb egyenl eslyekre val trekvseitl, felels megoldsokat keres s tud felmutatni a trsadalom sszes gondjaira, vagyis rtkeit az egsz trsadalom rtkeiknt tudja felmutatni, Ehhez differencildnia kell s integrldni az adott trsadalom eslyegyenlsgre trekv mozgalmaiba, vllvetve s nagyon magas sznvonalon.
Magyarul a modern trsadalomban ni eslyegyenlsgrt folytatott kzdelem nem vlaszthat el a diszkriminci brmelyik terletnek felszmolstl.
2. A nk helyzete a rendszervlts utni Magyarorszgon.
(Tbb knnyet hullattak mr az olyan imk miatt, amelyeket meghallgatott az r, mint amelyek vlasz nlkl
maradtak.)
Kik az talakuls vesztesei trsadalom llektani szempontbl s gyakorlatilag?
- Rendszervlts utn a ni foglalkoztatottsg drasztikusan cskkent. Az alacsony kvalifikltsg csaldokban a tradicionlis szerepek felborultak, gyakran a n llsa maradt meg. Ezzel szemben a magasan kvalifiklt csaldokban a tradcikhoz val visszalps jelentett konfliktusokat a csaldokon bell.
- Az olcs gyermekintzmnyek vagy megszntek, vagy piacosodtak, gy nehezen megfizethetv vltak, mr nem volt kifizetd a kisgyerekes anynak munkba llni.
- A konzervatv ideolgik felersdtek, s sorra visszatereltk a nket a csaldi tzhely mell.
- A reklmok, a mdia felerstette az ellentmondsokat. Az ltaluk terjesztett hamis mintk - a n egyfell luxusfogyaszt, msfell konzumcikk - sokkolta a nket s identitszavart okozott.
- A nk a politikai letben httrbe szorultak, a hektikus politikai helyzet nem vonzotta a nket, msrszt az innovatv intzmnytptsi munklatok a frfiak kockzatvllalsi rtkeihez lltak kzelebb. Vagyis az j struktrk ltalban frfias tevkenysg eredmnyeknt jttek ltre.
- A nk iskolzottsga tovbb javult, aminek kvetkeztben ersdtt a modernizci s az emancipci irnti elktelezettsgk, s gy egyre ersebb ellentmondsba kerltek az tjukba ll akadlyoztatsukkal.
- A magyar trsadalomban is ersdtt a nyugati csaldmintk elterjedse, nvekedett a vlsok szma, cskkent a gyermekvllalsi kedv.
- Szembe kell, nznk azzal, hogy ma Magyarorszgon nnek lenni nagy valsznsggel
- kevss elfogadott politikai szerepvllalst,
- a csaldban alrendelt gazdasgi szerepet,
- az intim szfrban kevs sikeressget jelent.
- Magyarorszgon nem a ni szavazatok dntik el a vlasztsok kimenetelt, msrszt a prtok sem nagyon tudjk megszltani a nket.
- A csaldi rtkek s a gyermekvllals sztnzshez nincs pnz, a ni eslyegyenlsg krdsei pedig nem igen jhetnek szba, a feminizmus mg mindig sztok sznak szmt.
- Kevs a ni civil szervezet, gyengn finanszrozottak, trsadalmi elfogadottsguk csekly, nehz kzttk szolidaritsi blokkot ltrehozni.
- A nagy politikban kevs a n, de a polgrmesterek kztt is csak mintegy 10 %.
- A nk gazdasgi pozcija a munkavllalsban viszonylag jobb, mint a frfiak, a fiatalabb korosztlyban kpzettsgk magasabb, mint a frfiak, az tkpzsben rugalmasabbak, de htrnyban vannak az 50 s ez fltti nk.
- A nk bre jcskn elmarad a frfiak brtl, s inkbb kltsgvetsi intzmnyekben dolgoznak, mint vllalkozsokban.
- Nagy az ellenmonds a trsadalom ltal elfogadott rtkek s a vals let kztt.
- A gyerekek az igazi rtkek, a trsadalom mgis gyermekellenes. A gyerekek nagy rsze elhanyagolt. A nk dolgozni szeretnnek a gyermek mellett is, nagy az igny a helyettes lltsra (nagymama, bbiszitter stb.).
- A nemi szerepek otthon s a munkahelyen is alapveten tradicionlis szerepek.
- j tma a nk elleni erszak, ami nem rgen lett nyilvnossg trgya. Ez a tma, amivel jogi s gyakorlati szempontbl tbbet kell foglalkozni, mert benne nemcsak csaldi, de trsadalmi konfliktusok is tkrzdnek.
Egyik nagy gond ma az, hogy az emberek nyugati mdon viselkednek, s keleti mdon gondolkodnak. Nemcsak a frfiak, a nk is. Lpten-nyomon beletkznk ebbe.
Ma a csatlakozs utn milyen utpikban gondolkodhatunk, ha a nemek kztti konfliktusokbl val kivezet utakat keressk?
1. Kzpre nevels vzija.
A nk legyenek frfiasabbak, rtsd agresszvebbek, a frfiak rzkenyebbek, magra vllalbbak, rzelmileg kultrltabbak.
2. Mindkt vltozatbl a legjobbat mazsolz utpia
Arra kell biztatni az j nemzedk tagjait, hogy egyestsk magukban a frfiak s a nk legpozitvabb tulajdonsgait (androgynizmus, monoandrogynizmus, egyfajta idelis szemlyisg kialaktsa lenne a megolds) .
Ezt tnevelssel megoldani meglehetsen krdses, msrszt nem az ellentmonds megoldst, hanem kikszblst jelenten, ami a ltezs mozgatja.
3. Szabad szerepvlaszts utpija
Adassk meg minden egynnek a szabad vlaszts joga. A vlaszts szabadsga adja meg azt az eslyegyenlsgi alapot, amelyrl a hagyomnyos ni, illetve a hagyomnyos frfi esetleg a mindkt nem karaktar vonsainak vltozsra pl szerepek sokfle varinsa elindulhat.
A trsadalomban mindig ltezik npszertlen szerepkr, azt ki fogja felvllalni?
A nk egyenjogsgval igazn a frfiak is emancipldnak. Ha a n autonm szemlyisg, a frfi vlln a felelssgvllals s a dntshozatal terhe kisebb lesz.
A felszabadtott n tbb nem hajland, de nem is szksges, hogy kizrlag dadt, hzvezetnt, vagy fldanyt jtsszon.
A frfi szmra is eljtt az id, hogy elutastsa azokat a szerepeket, amelyek megkvetelik tle, hogy szuperment, ignytelen, rettenthetetlen, rzketlen, sokoldal frfit alaktson. Adott lehet a szmra a visszatrs a jtkossg, a meghittsg, a bizalmas kapcsolatok, az rzelmek s gondoskods vilgba. A feminizmus zenetnek rmlma helyett (amelyben az fogalmazdik meg, hogy a frfiak rossz fiuk, s ellensgesen, rosszul, st gonoszul bnnak a nkkel, azon kvl a sovinizmusuk borzaszt) mentesl attl a felelssgtl, hogy lpten-nyomon - merthogy meg kell hdtania az alvethetsg szmra - piadesztlra emelje a nt, mikzben elrejti elle igazi njt, s gy viselkedik, mint egy mhkirlyn krl dong here.
A frfinak meg kell rtenie a n bels szksgleteit s a feminizmusnak azt a llektani jelentst, amelyben mindkt nem felszabadtst tzi ki clul, s nmagt kell mindenekeltt felszabadtani az all a rombol knyszer all, hogy magra vllaljon minden felelssget.
Ha ezt megteszi, akkor szmra is mrhetetlen szabadsg adatik, hiszen a frfiassg szimbolikus ktelezettsgeivel szemben szabadon rvnyestheti nmagt, nem kell vgtelen potenciabizonygatsba, buksza fitogtatsba, izomfesztsbe fojtani jobbra rdemes energiit, csak azrt, hogy bizonytsa, hogy mlt a szeretetre s tiszteletre.
Ezzel az utpival az a baj, hogy ezid szerint nem rendelkeznk hatsos mdszerrel ahhoz, hogy az emberek tmegei szmra akkor is vllalandv tegyk az autonmit, ha az nem csak elnyket jelent, hanem tehervllalsra is ktelez.
Tllpve az utpikon mit kellene tenni? Milyen irnyba gondolkodjunk?
(A vilgmindensgnek csupn csak egyetlen zuga van, ahol senki sem akadlyozhat meg a jobbtsban. Ez a zg Te magad vagy!)
Egyik legfontosabb krds, hogy ki vagyok, s hogyan tudom magamat alaktani. Ez fgg attl, hogy mi az nkpem. A nk s a frfiak funkcionlis nkpe trsadalmi vltozsok eredmnye.
Ma mr nem tekinthet csak a nk kvetelzseinek, hogy a frfinak vltoztatni kell azon, hogy kptelen szeretni, kapcsolatokat teremteni, s nincs a viselkedse sszhangban a nk vgyaival s ignyeivel. A jelenkori kutatsok kimutattk, hogy a frfiak s a nk kztt genetikailag nem minsgi, hanem mennyisgi klnbsgek vannak. A frfiak lassabban rnek, ennek kvetkeztben alakul ki ersebb testfelptsk, szrzetk, izomzatuk. Az iparosods fejldsvel egyre gyengl a frfi patriarchlis hatalma, aki dominns helyzett korbban egyszer fizikai erflnnyel biztostotta.
A teljesen megvltozott krlmnyek kztt egyre nehezebb feladat frfinak lenni. Knz flelmet okoz, hogy megfeleljen a „frfiassg” elvrsainak. A kamaszod fi miutn elszakad anyja gondoskodstl, ismeretlen, nehz terepre jut, ahol frfi szerepet kell jtszani, jra s jra igazolnia kell frfiassgt. Rgi idkben ehhez a trsadalom szigor elrsai segtsget adtak. A modern frfi helyzete sokkal nehezebb. A hagyomnyos kpek ideje lejrt, a rmens, dominns, kemny frfi kpe a maga ktsznsgben nagymrtkben leleplezdtt, egy msik knyszert er eltt kell megfelelni s ez a megvltozott ni identits.
Meg kell tallni az egyttls igazsgosabb, jabb, szimmetrikusabb, klcsnsebb formit.
Aki eddig mach volt, az legyen softie (rzkeny) frfi, aki eddig hatalmaskodott, az vljon kooperatvv, aki papucshs volt, fedezze fel sajt autonmijt.
t kell alakulnunk, de ennek tjt-mdjt mindenkinek magnak kell megtallni, jabb alternatv viszony- s szerepmintk kialaktsval, kiprblsval, az egyttls jabb, igazsgosabb, szimmetrikusabb, klcsnsebb forminak megtallsval.
A ni identits megtallsa sem knny. Nem elg az, hogy a formlis alrendeltsg megsznt. Nem elg a frfiak dominancijt elutastani, meg kell tallni a sajt kompetencijt. Ha a gyermek, konyha, templom nem legitiml, akkor a szakmai kompetencia s a karrier tnyei kerlnek eltrbe. A kislnyoknl is fontos, hogy milyen plyt vlasszanak, de most trsadalmi szinten vannak orientlva a gondoskod (nevels, egszsggy, gygyts) plyk fel.
A nk tovbbra is alul reprezentltak a magasan kpzett hivatsokban, a kzlet, a politika, a vllalatok vezet dntshoz pozciiban, illetve a kutats, a tudomny frontvonalaiban.
Ma mr a httrvonalakon a nk tbbnyire visszautastjk a zaklatst, lekicsinylst, ugyanakkor a ni test felptse, menstruci, szls, nvekeds, gyermeknevels ktsgtelenl befolysoljk teljestmnyket. Az egyenlsgi politika ezeket a pszicholgiai- biolgiai klnbsgeket nem hagyhatja figyelmen kvl.
A ni lny sokkal inkbb a teljessgre, a szemlyes s konkrt dolgokra van berendezkedve. Az identits s intimits a ni llekben szorosan sszefgg. A nk cselekedeteit, gondolkodsukat, rzseik s intuciik irnytjk. Szmos receptet knlnak. A modern n legyen fiatal, szakmailag sikeres, aki a pelenkz asztal s az iroda kztt ingzik, mikzben tkletes hziasszony, anya, s szenvedlyes szeret.
Kzhely, de nagyon igaz, hogy ennek a megvalstshoz a nk egyre nagyobb tmogatsra szorulnak.. A trsadalmi intzmnyeknek s a frfi trsaknak tmogatni kell ket. Ez egy j fajta kiszolgltatottsgot szlhet, mert ha valaki mellett nincs megfelel tmogat trs, vagy a trsadalmi intzmnyek s a krnyezete nem tmogatja, akkor sokszn lehetsgeit nem tudja kibontakoztatni.
j tpus integrcinak kell vgbemenni, amely slynak, szerepnek megfelelen emeli be a nt a trsadalom zemmenetbe.
Tudni kell, hogy a nk kibontakozsa csak akkor nevezhet rtkesnek s sikeresnek, ha az egsz trsadalom szmra hasznos s gyarapodst jelent, teht nem lehet ncl.
Ezeket a trendeket ajnlom kedves figyelmkbe akkor, amikor mindenkinek magnak kell megalkotni kapcsolatrendszereiben a maga jogait s mltsgt, s a nszervezeteknek a maguk tennivalit.
Benn kell lenni a trsadalom minden folyamatban kpzetten, nmagunkat ismerve, trsainkat elismerve, ersen, de nem erszakosan, flten de nem flve, gyengden, de nem gyengn.
Az let rtelme, hogy megalkossuk nmagunkat.
Ksznm a figyelmket.
.
Huszrn Jlia
Gondolatok a nk s frfiak eltt ll megatrendekrl
Ezt a tmt nem lehet elgg tlbeszlni. Ez a viszonyrendszer mindent tsz. Ott van a csaldokban, a munkahelyeken, a legintimebb prkapcsolatokban, s ott van a trsadalom egszben, ott van a mltunkban s a jvnkben.
A nemek eslyegyenltlensge a trsadalom betegsge, ami vezredek ta ksr bennnket. Mirt betegsg ez? Mert az emberisg egyik felt szakadatlanul, nagyon vltozatos formban, de alrendelt llapotban tartotta s a ffolyamatok irnytsbl nagyrszt kizrta. A trsadalom lzmrje pontosan jelzi, hogy hol tart a trsadalom abban a folyamatban, amelyben ennek a betegsgnek a kihordsra vllalkozott.
Ez a betegsg nem magtl gygyul, l trsadalmi anyagon valsul meg, napi trtnsei befolysoljk mindennapi letnket, jelennkrl, jvnkrl alkotott felfogsunkat, trsadalmi kzrzetnket.
A folyamatrl szeretnk beszlni, ami az albbi krdst jrja krl.
- Hova jutottunk ennek a betegsgnek a gygyulsban s gygytsban?
- Hogyan sikerlt ez eddig, hova szeretnnk eljutni, mi az aktulis helyzet s tennival?
Nem nehz beltni azt, hogy a nk felszabadtst nem a feminista mozgalmak megjelense, hanem a technika fejldse mozgatta elre. A feminizmus termszetesen nagy szerepet jtszott, de a XIX. szzad gpei tettk lehetv s szksgess a nk munkba lltst, mint ahogy ma az informatikai forradalom is nagy mrtkben kihat a nemek viszonyra, a nknek az informatika vilgban elfoglalt helyre.
Nzzk a trendeket:
A feminizmusnak eddig trtnelmileg 3 hullma volt.
Az els hullm az 1880-as vek kzeptl a XX. sz. elejn a nk vlasztjognak kivvsval nagyjbl lecsillapodott.
A msodik nagy hullm az 1960-as vektl indult, amikor a nk tmegesen belptek a munkaerpiacra. A harc a gazdasgi s szocilis egyenlsgrt indult, de ekkor lptek fel a szuvern szletsszablyozsrt, a leglis abortuszrt is.
.
A feminizmus harmadik hullma - amit most lnk t - mr szembenz azokkal a negatv hatsokkal, amelyek a nk felszabadtst ksrtk.
Fbb gondok
-Nem szletik elg gyerek mg a reprodukcihoz sem.
-A nk kijhettek a konyhbl, de a csaldok nem ersdtek meg, az ifjsg nem r el szocializcis sikereket.
-A nk kezbe mostmr nem csak a csald, hanem az egsz trsadalom teszi le az tkeztets, nevels, gygyts, ruhzatkszts, takarts, knyvels, adminisztrci terheit, de most mr specializldva, elidegentve, rszeire hasogatva, brmunkban vgezhettk a nk ugyanazt, ami munka utn legtbbjt mg
|