A nnap, s annak trtnete
A nnap eredetileg nem egy csokor hvirgrl szlt ... s nem is a konyharuhrl. (Legmegrzbb nnapi emlkem, amikor az orszg legnagyobb egyetemn csinos kis pohrtrlt kaptunk mi, nk, ajndkba.)
1857. mrcius nyolcadikn New Yorkban negyvenezer munksn tntetett a rossz munkakrlmnyek, a 12 rs munkanap s az alacsony fizets miatt. A szegnynegyedbl a belvros fel vonul tmeget brutlis rendri fellps lltotta meg. tven vvel ksbb ezen a napon ugyancsak New Yorkban a Triangle Shirtwaist Factory munksni lptek sztrjkba az elviselhetetlen munkakrlmnyek – zsfoltsg, alkalmatlan szellztets, veszlyes munkakrlmnyek – miatt, sztrjkjukhoz csatlakozott a vros valamennyi ruhagyri munksa (ngytdk n). 1911-ben ugyanebben a gyrban tz ttt ki, az esetleges lopsok megelzse miatt lezrt ajtk s a vszkijratok hinya miatt 146 munks, kzttk 128 n gett hallra.
Az els nnapot 1909-ben az Egyeslt llamokban tartottk, a szocialista prt javaslatra. Az 1910-ben Koppenhgban tartott Szocialista Internacionln javasolta Clara Zetkin s Luise Zietz, hogy tegyk nemzetkziv ezt a napot, amelyen tisztelegnek a jogaikrt kzd nknek s elismerik az egyenl bnsmdrt, a vlasztjogrt folytatott tevkenysgket. A javaslatot a konferencia valamennyi rsztvevje elfogadta, de nem jelltek ki meghatrozott napot.
A kvetkez vben Ausztria, Dnia, Nmetorszg s Svjc mr megnnepelte a nnapot, a mrcius 19-i gylseken, rendezvnyeken tbbmillian vettek rszt. Alexandra Kollontj, aki akkor Nmetorszgban tartzkodott, gy ltta az esemnyeket:
„.. minden vrakozst fellmlt. Nmetorszg s Ausztria egyetlen, nkbl ll, hborg tenger. Megmozdulsok mindentt, a vrosokban s a kis falvakban ... a nk gyermekeiket az otthon maradt frjekre bztk, hogy rszt tudjanak venni az sszejveteleken.”
Az egyik legemlkezetesebb nk napja 1917. mrcius 8-n Ptervrott volt, ahol a hbors szenvedseket, az elnyomst, a megalztatst, hezst megelgelve az orosz nk sztrjkot szerveztek a „kenyrrt s a bkrt”, a tntets a forradalom kitrshez vezetett. Nhny nappal ksbb a cr lemondsa utn megalakult ideiglenes kormny biztostotta az orosz nknek a vlasztjogot.
Az 1921-ben tartott Kommunista Internacionl rsztvevi elfogadtk a bolgr nkldttsg javaslatt, hogy a hivatalos Nemzetkzi Nnap mrcius 8-a legyen.
A nnap eredetileg nem egy csokor hvirgrl szlt...
Mth E. Judit
Forrs: http://www.minok.hu
Clara Zetkin (1857-1933),
az els szocialista feminista
Clara Eisnner 1857. jlius 5-n szletett egy nmetorszgi kisvrosban. 1878-ban osztlyelsknt a Von Teyber Institue-ban szerzett tanti oklevelet, s szeretet volna egyetemre menni, de Nmetorszgban abban az idben nket nem vettek fel, pedaggus szleinek pedig nem telt arra, hogy klfldi egyetemre kldjk.
Osztlytrsa, az orosz Oszip Zetkin ismertette meg a szocialista eszmkkel, Clara az SPF-be (Nmet Szocialista Prt) is be szeretett volna lpni, de a prt nket nem vett fel. Valsznleg ez ksztette arra, hogy a nk helyzetvel, kiszolgltatottsguk megszntetsvel kezdjen foglalkozni.
Oszip Zetkint kiutastottk Nmetorszgbl, Claraval egytt Prizsban telepedtek le, kt gyermekk szletett. Nem hzasodtak ssze, mert az rvnyes trvnyek szerint Clara elvesztette volna nmet llampolgrsgt, de felvette lettrsa nevt. Az aktvan politizl pr rendkvl szks krlmnyek kztt lt, Oszip slyosan megbetegedett s 1889-ben meghalt.
Clara visszatrt Nmetorszga s tovbb folytatta politikai munkjt. A Msodik Internacionl alapt kongresszusn tartott hres beszde a nk felszabadtsrl a szocialista nmozgalom kiltvny lett. A beszd alappillre az albbi mondat volt:
„Amg a nk nem lesznek anyagilag fggetlenek, addig ugyangy a frfiak rabszolgi maradnak, mint ahogy a munksok a tke rabszolgi.”
1892-ban Clara lett a prt „Die Gleicheit” (Egyenlsg) cm jsgjnak szerkesztje. Erteljes, vilgos stlus cikkeit egyre tbben olvastk, az jsg pldnyszma rohamosan nvekedet. Mint szerkeszt, a ni szerzket btortotta s rszestette elnyben. 1916-ban, hborellenes nzetei miatt bocstottk el a laptl.
Clara az jsgrs mellett szervezje volt a szocialista nmozgalomnak, szervezete 1907-ben az els nemzetkzi szocialista nkonferencit, az javaslatra alaptotta az 1910-ben Koppenhgban tartott Szocialista Internacionl a nemzetkzi nnapot. Hborellenes nzetei miatt egyre inkbb ellenttbe kerlt a szocialista prttal, s 1920-ba a KPD (Nmet Kommunista Prt) tagja lett. 1920-1923 kztt parlamenti kpvisel volt, a Reichstagban tbbszr felszlalt a fasizmus ellen.
Tevkenysge nem korltozdott Nmetorszgra, Eurpa tbb orszgban vett rszt a nmozgalmakkal kapcsolatos konferencikon s vitkon, az egyik leghatsosabb sznoknak ismertk. Tbb knyvet rt, ezek kzl az egyik legismertebb a Leinnen folytatott beszlgetseinek gyjtemnye.
A szemlyt fenyeget nmetorszgi politikai helyzet miatt 1932-ben a Szovjetniba ment, ahol 1933. jnius 20-n, 76 ves korban halt meg.
Mth E. Judit
Forrs: http://www.minok.hu
Az rsok a MINk Egyeslete s a NTrs Alaptvny ltal szervezett orszgos, nnaptrtneti megemlkezs szmra kszltek. E rendezvny rsze annak a programsorozatnak, amely tavaly kezddtt a Feministk Egyeslete 100 ves vforduljval. Tmogatk: Holland Kirlysg Nagykvetsge, Eslyegyenlsgi Minisztrium.
|