"Marhaterel botokkal knoztak"
sv 2005.06.24. 11:00
A trkeny, halk szav Ngawang Sangdrol mg csak huszonht ves, de letnek csaknem felt brtnben tlttte, raboskodott leghosszabb ideig a tibeti politikai foglyok kzl. Az ismert szerzetesn szabadulsa ta hazja helyzetre prblja felhvni a vilg figyelmt. Nemrg Budapesten jrt, hogy szemlyesen meslje el trtnett.
|
|
"Marhaterel botokkal knoztak" |
Az "nekl tibeti szerzetesn" trtnete (Magyar Hrlap, 2005-06-15) |
|
A trkeny, halk szav Ngawang Sangdrol mg csak huszonht ves, de letnek csaknem felt brtnben tlttte, raboskodott leghosszabb ideig a tibeti politikai foglyok kzl. Az ismert szerzetesn szabadulsa ta hazja helyzetre prblja felhvni a vilg figyelmt. Nemrg Budapesten jrt, hogy szemlyesen meslje el trtnett. |
|
Elektrosokkal knoztk, karjait htraktve rkon keresztl lgattk a cella mennyezetrl, rei szinte mindennap megvertk, Ngawang Sangdrol mgis killt hazja szabadsgrt. Az sszesen tizenegy vnyi fogsg azonban testileg megviselte a fiatal lnyt, a folyamatos knzsok s megalztatsok miatt szinte lland migrnes fejfjs gytri, s vesebntalmakban is szenved. Ngawang mg gyerek volt, amikor szlei a sajt krsre beadtk a tibeti fvros, Lhsza egyik buddhista kolostorba. Az apcazrdban azonban csak egy vet tlthetett, aztn egy nnepsgen rizetbe vettk. Tizenhrom trsval egytt azrt tartztattk le, mert a tibeti szabadsgot ltet jelszavakat skandltak, s tibeti dalokat nekeltek. Tudtk, hogy lruhs rendrk is voltak a tmegben, ezrt klnsebben meg sem lepdtek, amikor egy teherautba tuszkoltk s a vrostl tbb szz kilomterre, a Gutsa gyjtfoghzba szlltottk ket. Mr tkzben vertk ket, s az rk ksbb is knoztk a foglyokat.
ts s elektrosokk A lny ezutn a hrhedt lhszai Drapchi brtnbe kerlt, ahol a politikai foglyokat rzik. Megrkezse utn tbbrs kihallgats vrt r, ksbb pedig sokszor vascsvekkel vagy elektromos marhaterel botokkal tlegeltk. Elfordult, hogy elektromos vezetket rintettek a nyelvhez, de Ngawang szerint taln a legfjdalmasabb az gynevezett "replgp-pozci" volt: a kezt a hta mgtt sszektttk egy ktllel, s ennl fogva lgattk le a plafonrl. A megprbltatsokon csak a hite segtette t, hiszen hetekig nemhogy a csaldjval, de mg a rabtrsaival sem tallkozhatott. A kegyetlen krlmnyeken csak a hivatalos ltogatsokkor vltoztattak. A foglyok ltalban nem kaptak szappant vagy trlkzt, csak ha magas rang knai hivatalnokok rkeztek. Ngawang kilenc hnap utn szabadult, de a kolostorba nem trhetett vissza. A lhszai piacon volt egy kis standja, annak bevtelbl prblta fenntartani magt, mert idkzben btyjt s desapjt is letartztattk, desanyja pedig meghalt. Egy v mlva mgis jra brtnbe kerlt: nhny trsval Tibet fggetlensgrt tntettek a vros utcin. Ekkor mr tizenegy vet kapott. A nemzetkzi kzvlemny egy vvel ksbb figyelt fel a sorsra, amikor rabtrsaival egytt tibeti dalokat nekelt egy magnkazettra, amelyet a szerencsnek ksznheten ki tudtak csempszni a brtnbl. A nemzetkzi sajt "nekl szerzetesnknek" nevezte el Ngawangkat, akik azonban slyos rat fizettek a merszsgkrt: a knai rk rjttek, kik ksztettk a felvteleket, s hat vvel meghosszabbtottk a bntetsket. Ngawang radsul magnzrkba kerlt, ahol naponta csak egy zsemlt kapott s egy kevs levest, a hidegben pedig mindssze egy inget viselhetett. Ennek szlaibl olvast font magnak, hogy imdkozni tudjon. Hat hnap utn kerlt vissza a tbbi rab kz.
Hallos lzads 1998. mjus 1-jn nnepsget tartottak a brtn udvarn. Amikor felvontk a knai zszlt, a rabok szabadsgot kvetel jelszavakat kezdtek el skandlni, azrt az rk rjuk lttek. Ngawang ugyan nem volt kztk, de cellja ablakbl mindent ltott. Hrom nap mlva jabb nnepsg volt, amikor mr az apck is csatlakoztak a tntetkhz. Tettkrt kegyetlenl megvertk s megknoztk ket, a bntalmazsokba ksbb kilenc rab belehalt. Ngawang letben maradt, de a fejre mrt tsek miatt azta is folyamatos fejfjs gytri. A knoktl vekig aludni sem tudott, bntetst pedig "mellesleg" jabb hat vvel meghosszabbtottk. Ngawang gye 2000-ben kerlt nyilvnossgra, a nemzetkzi kzssg ekkor tbbszr is krte Knt, hogy engedjk szabadon. A lnyt ktszer is jelltk az Eurpai Uni emberi jogi kitntetsre, a Szaharov-djra. Vgl egszsggyi okokra hivatkozva 2002 oktberben helyeztk szabadlbra, majd nem sokkal ksbb klfldre utazhatott gygykezelsre. Azta jrja a vilgot, hogy trtnetvel felhvja a figyelmet a tibetiek szenvedsre. A Drapchi brtnben mg mindig tbb trsa raboskodik, egyelre hiba vrnak szabadulsukra. |
|
sv |
Forrs: http://www.magyarhirlap.hu/cikk.php?cikk=94550 | |
|